Гідроізоляція плоскої не експлуатованої покрівлі: рішення та матеріали

Більшості з нас подобається спостерігати за дощем або снігом у вікно, милуватися красою природи, сидячи в теплій і затишній кімнаті свого будинку. Однак, навіть пречудовий дощовий день може перетворитися в найстрашніший кошмар, якщо в будинку протікає дах.

Дах може протікати через пошкодження або відсутності бар’єра, який перешкоджає проникненню опадів через покрівлю. Таким бар’єром служить гідроізоляційний шар, монтаж якого здійснюється на етапі будівництва покрівельного пирога. 

Покрівельний пиріг або покрівля це верхня багатошарова конструкція будівельного об’єкта, яка своєю чергою служить бар’єром для різних негативних впливів.

Простими словами, дах захищає нас від снігу, дощу, грому, холоду, спеки та навіть радіації. Але даху теж потрібен захист. Як і всі елементи будинку або будь-якого іншого будівельного об’єкта, дах схильний до негативного впливу різних зовнішніх факторів, які призводять до несправності. 

При будівництві покрівлі необхідно забезпечити її гідроізоляцію та герметичність. А матеріали підібрати такі, які зможуть вирішити не тільки проблему з потраплянням води та вологи всередину приміщення, а й будуть стійким до механічного, хімічного та біологічного впливу. Тобто, вирішуватимуть відразу кілька завдань, заощадивши при цьому час, нерви та гроші в довгостроковій перспективі.

Сьогодні на будівельному ринку присутнє таке розмаїття матеріалів для гідроізоляції, що вибрати відповідне рішення не складе великих труднощів. Головне, знайти кваліфікованих фахівців, які допоможуть підібрати матеріали з урахуванням всіх побажань до майбутнього об’єкту, ґрунтуючись, в першу чергу, на якість самих гідроізоляційних матеріалів.

Чому це так важливо? Покрівля один із головних елементів будівлі. Від її справної роботи залежить термін служби та збереження всієї споруди, включаючи внутрішню обробку та обладнання.

Є кілька типів (видів) покрівель: скатна і плоска. Створення плоского даху нагадує виготовлення багатошарового пирога, в якому покрівельні матеріали накладають один на одного, щоб забезпечити найкращу гідроізоляцію. Від типу покрівлі може залежати, який вид гідроізоляційного матеріалу підійде найкраще і на якому рівні розташовувати гідроізоляційний шар.

Плоска покрівля своєю чергою може бути експлуатованою або не експлуатованою. Через свої конструктивні особливості (невеликий ухил поверхні) не експлуатована плоска покрівля потребує безперервної, однорідної та безшовного гідроізоляційного шару, який захищатиме будівлю від опадів, вологи, а також інших атмосферних явищ.

Найбільш популярними покриттями для плоскої не експлуатованої покрівлі є рулонні матеріали на основі бітуму та полімерні мембрани (ПВХ, ТПО, ЕПДМ).

Рулонне покриття на основі бітуму, або руберойд, отримало свою популярність як гідроізоляційний матеріал, лише завдяки дешевизні, а також простому та швидкому монтажу. В іншому руберойд багато в чому поступається більш сучасним і технологічним гідроізоляційним матеріалам та має ряд істотних недоліків. З них, низька пластичність, немає стійкості до механічних навантажень і перепадів температур. У спеку нагрівається, пливе, одні компоненти кристалізуються, інші випаровуються, що призводить до втрати функцій захисного покриття. Від низької температури тріскається, утворюючи щілини, здатні пропускати воду в нижні шари покрівельного пирога та далі всередину приміщення. Привіт, грибки на стінах і стелі, сирість і нескінченна боротьба з ними. У підсумку маємо “економічне” покриття для покрівлі максимум на кілька років. До того ж рулонні матеріали на основі бітуму пожежонебезпечні, тобто легко спалахують і поширюють полум’я.

У крайніх випадках, якщо альтернативи руберойду немає, краще використовувати його для гідроізоляції закритих ділянок будинку, таких як, фундаменти, підвали, льохи тощо. На деяких же видах покрівель, використання руберойду в якості фінішного гідроізоляційного покриття, краще уникати зовсім або використовувати як додатковий невідкритий гідроізоляційний шар.

Інша справа полімерні гідроізоляційні мембрани. Полімерні мембрани обходять бітумні матеріали, практично за всіма показниками якості. Перевагами полімерних мембран є тривалий термін експлуатації. На відміну від руберойду, мембрани не втрачають свої фізичні та механічні властивості при зміні погодних умов і стійкі до механічних пошкоджень.

Мембрана ПВХ полімерний гідроізоляційний матеріал на основі полівінілхлориду. Є провідним продуктом в області рулонних матеріалів для гідроізоляції різних ділянок будівництва.

Гідроізоляційні системи з ПВХ перевершують своїх конкурентів за багатьма характеристиками. Таке покриття характеризується довговічністю, стійкістю до агресивних середовищ і здатне витримувати високий гідростатичний тиск. До переваг матеріалу належать і такі властивості, як здатність до розтягування до 300% без розриву, висока продуктивність при монтажі, стійкість до гниття, впливу мікроорганізмів і проростанню коренів. Відрізняється ПВХ покриття і здатністю випускати надлишковий пар з утеплювача та гарним зовнішнім виглядом. Шви мембрани зварюються гарячим повітрям, утворюючи водонепроникний зв’язок, а зварні шви міцніше самого матеріалу.  Так само як правило мембрани ПВХ мають групу горючості Г1.

У мембрани ПВХ всього кілька недоліків: це підвищена чутливість до бітуму та мастил, а також летючість пластифікаторів ПВХ.

ЕПДМ мембрана являє собою рулонний гідроізоляційний матеріал на основі каучуку. ЕПДМ мембрани показують прекрасні показники по морозостійкості, міцності та стійкості до механічного впливу. Також матеріал не вступає в реакцію з бітумом, є екологічно чистим і не виділяє токсичні речовини протягом усього терміну експлуатації. Мінус даного виду мембран у тому, що її полотна з’єднуються між собою за допомогою клею, а це знижує міцність покриття в місцях з’єднання, тобто у швах. Також матеріал відноситься до вищих груп горючості, ніж ПВХ мембрана.

ТПО мембрана – рулонний покрівельний матеріал на основі термопластичних поліолефінів (ТПО), фізичні властивості якого посилені за допомогою поліефірної сітки або скловолокна, завдяки чому має більший термін експлуатації. З’явилися ТПО матеріали на початку 90-х років. Матеріал має високі гідроізоляційні здібності, високу міцність і зручність у монтажі. В процесі експлуатації матеріал не втрачає свою товщину та не дає усадки. У складі даного матеріалу немає летючих речовин, тому він представляє меншу небезпеку для навколишнього середовища, ніж мембрани ПВХ. Однак матеріали з ТПО мають низький клас горючості Г3-Г4, а коштують дорожче.

Кожен з перерахованих вище матеріалів для гідроізоляції плоских покрівель має свої переваги та недоліки, і кожен з них справляється зі своїм головним завданням – захист покрівлі від проникнення вологи. Але виходячи з багаторічної практики, найкращим матеріалом для гідроізоляції покрівлі є ПВХ мембрана, і сьогодні вона набула великого поширення.

Використовують мембрану ПВХ для облаштування гідроізоляції й на інших ділянках будівництва. Завдяки ряду позитивних технічних якостей даний вид гідроізоляційних полімерних мембран забезпечує:

  • надійний захист від ґрунтових і техногенних вод, що володіють хімічною агресією
  • гідроізоляцію фундаментів і підземних паркінгів
  • захист від затоплення шахтних конструкцій і тунелів
  • гідроізоляцію штучних водойм, басейнів та інших ємнісних споруд.